Hírek
2017. Október 02. 18:40, hétfő |
Belföld
Forrás: mti
Csúcsot döntött az áramfogyasztás a nyáron
Új történelmi rekordot ért el Magyarország nyári áramfogyasztása az idén;
június és augusztus között a hosszú kánikula és a viharos időjárás sűrűn váltotta egymást, de az ország villamosenergia-ellátásbiztonsága zavartalan volt - közölte a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. hétfőn.
Idén nyáron a Magyarországon felhasznált villamos energia mennyisége 3,15 százalékkal haladta meg az előző évit. Június eleje és augusztus vége között a bruttó villamosenergia-felhasználás 10 988 gigawattóra (GWh) volt, 335,87 GWh-val magasabb az előző év azonos időszakához képest. Az idei nyári fogyasztás ugyanakkor nem csak az előző évhez képest nagyobb, a Mavir adatai szerint ez új történelmi rekordot jelent a nyári hónapokra.
Az országos villamosenergia-igény bővülése augusztusban volt a legnagyobb, ekkor a fogyasztás 7 százalékkal, 3743 GWh-ra nőtt a 2016-os 3500 GWh-hoz képest.
Rendszerterhelés szempontjából az idei nyári csúcsot június 28-án regisztrálta a rendszerirányító, 6357 MW-os negyedórás átlag értékkel, 25,8 Celsius fok napi átlag hőmérséklet mellett.
A közlemény szerint az utóbbi években ugyanakkor az egyre inkább elterjedő háztartási méretű kiserőművek - azon belül is a fotovoltaikus termelők - mérési adatainak hiányában a regisztrált bruttó rendszerterhelési értékek torzított eredményt mutathatnak. A becslések szerint ez az eltérés akár a 100-200 MW-ot is elérheti.
A hazai és régióbeli átviteli hálózatok, valamint az elosztó hálózatok és az erőművek tervezett karbantartásainak egyeztetése lehetővé tette a magas nyári terhelés zavartalan kiszolgálását - idézi a közlemény Tihanyi Zoltánt, a Mavir rendszerirányítási és nemzetközi kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettesét.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.
2026. Június 22. 14:00, hétfő | Belföld
Hőség - Hegedűs Zsolt: vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra!
Vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra! - erre kért mindenkit a hőség miatt az egészségügyi miniszter vasárnap, azt hangsúlyozva: ilyenkor a legfontosabb, hogy pótoljuk a folyadékot.

