Hírek
2012. Május 12. 07:01, szombat |
Belföld
Forrás: OrientPress
Mi okozza a heves esőzést? - vihar közepébe repültek a tudósok
A tudósok turbulenciát okozó vihar közepébe repültek egy rövid időre azért, hogy kiderítsék, mi okozza a heves esőzéseket.
A Délnyugat-Angliából induló kutatás során a felhők belsejében adatokat gyűjtöttek a hőmérsékletről és a víz viselkedéséről - számol be a BBC.
A kutatás segíthet előrejelezni a viharokat és az árvizet. Meleg front esetében a meleg levegő tömege a hideg levegőnek nyomódik és arra kényszerül, hogy fölé emelkedjen. A meleg levegő gyors emelkedése az atmoszférán keresztül az oka a heves és sokszor nagyon erőteljes viharoknak.
Az alap mechanizmust már évek óta ismerjük, de az úgynevezett mikrofizikát a tudósok még nem teljesen értik. A kutatás során azonban megállapították: gyakran az extrém időjárás kisebb horderejű viharokból alakul kis és kap erőre.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 06. 08:51, szombat | Belföld
Maruzsa Zoltán: januártól átlagosan tíz százalékkal emelkedik a pedagógusok bére
Januártól átlagosan tíz százalékkal emelkedik a pedagógusok bére - közölte a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára pénteken Facebook-oldalán.
2025. December 06. 08:48, szombat | Belföld
Orbán Viktor szerint Magyarországon a háború vesztésre, a vállalkozók győzelemre állnak
Magyarországon a háború vesztésre, a vállalkozók pedig győzelemre állnak - jelentette ki a miniszterelnök pénteken Budapesten.
2025. December 05. 07:33, péntek | Belföld
3,1 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom
2025. December 05. 07:30, péntek | Belföld
A minimálbér 11, a garantált bérminimum 7 százalékkal nő
Közvetlenül hétszázezer család jövedelmi viszonyait javítja a jövő évi bérmegállapodás - hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök a dokumentum aláírásán csütörtökön Budapesten.

