Hírek
2022. Január 15. 15:00, szombat |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti
Tovább romlott a levegőminőség többfelé
Északkeleten tovább romlott a levegő minősége a magas szállópor-koncentráció miatt.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) szombati adatai alapján Miskolcon, Putnokon, Kazincbarcikán és Sajószentpéteren, továbbá Salgótarjánban, Egerben és Hernádszurdokon is veszélyes a levegőminőség.
Miskolc polgármesteri hivatala szombaton azt is közölte az MTI-vel, hogy a településen az automatikus mérőállomásokon a szálló por (PM10) koncentrációja túllépte a tájékoztatási küszöbértéket, ezért Veres Pál polgármester elrendelte a füstködriadó (szmogriadó) tájékoztatási fokozatát, amikor tilos bármilyen nyílt téri égetés. Mindemellett a polgármester a lakosságtól azt kérte, ne használják a személyautót (főleg a dízelüzeműeket), utazzanak közösségi közlekedéssel. Ha lehetséges, mérsékelni kell a szilárd (szén-, fa-) és olajtüzelésű fűtőberendezések használatát; ha van lehetőség gázfűtésre, inkább azt használják. Felhívta a figyelmet arra is, hogy ne égessenek hulladékot, műanyagokat, és kerüljék a "porképződéssel járó" tevékenységeket.
Az NNK adataiból az is kiderül, hogy Oszlár levegőjét egészségtelennek minősítették. Emellett további hat településen kifogásolt a levegőminőség.
A levegőhigiénés index rendszere négy kategóriát tartalmaz: elfogadható, kifogásolt, egészségtelen és veszélyes minősítést.
Az NNK korábban felhívta a figyelmet arra, hogy az érzékeny lakosságcsoportba tartozók - gyermekek, krónikus légúti, illetve szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, idősek, várandós kismamák - lehetőség szerint minél kevesebb időt tartózkodjanak az egészségtelen és veszélyes minősítést kapott településeken a szabadban.
A maszkok hatékonyan kiszűrik a levegőből a kisméretű aeroszolrészecskéket, így javasolják, hogy az érintettek viseljenek maszkot kültéren. Felhívták a figyelmet arra is, hogy kedvezőtlen levegőminőség esetén is javasolt a belső terek rendszeres, gyors szellőztetése, forgalmas utak mentén pedig az ablakok csúcsidőszakon kívüli kinyitása.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat légszennyezettségi előrejelzésében azt írta: szombaton és vasárnap is nyugodt lesz az időjárás, ennek hatására az északkeleti országrészben továbbra is rossz marad a levegő minősége. A szálló por koncentrációja napi átlagban nagy területen meghaladja az egészségügyi határértéket, helyenként a tájékoztatási küszöböt is. A főváros térségében is romló a tendencia.
Jelentős javulás hétfőn várható, amikor egy hidegfront hatására nagy területen megerősödik, akár viharossá fokozódik a szél - jelezték.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld
Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére
2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.

